Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

Τρένο ο Αερωπός νίκησε και την Καλλιθέα Βέροιας!

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΤΟ…ΔΕΞΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΕΡΩΠΟ ΕΔΕΣΣΑΣ
Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

Πρεμιέρα του β΄γύρου έκανε ο ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις και τα πετυχημένα αποτελέσματα επικρατώντας 36-26 την ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΒΕΡΟΙΑΣ. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της ΓΕΒ αντιστάθηκε με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι αντίπαλοι με σκορ 5-7.Οι γηπεδούχοι όμως με σκληρή άμυνα και καθαρό μυαλό προηγήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο με σκορ 18-11. Στο δεύτερο ημίχρονο η συνέχεια ήταν ανάλογη, αφού οι γρήγορες επιτυχείς αντεπιθέσεις και οι άμεσες επεμβάσεις των παικτών του Γ.ΠΗΛΑΛΙΔΗ στην άμυνα οδήγησαν το σκορ σε διαφορά 11 τερμάτων. Ένα εντυπωσιακό γκολ λίγο πριν το τέλος του β΄ημιχρόνου έδωσε χαμόγελα στο κοινό από τον παίκτη του ΑΕΡΩΠΟΥ Δ.ΒΛΑΧΟΥ εκμεταλλεύοντας το λάθος της επίθεσης και την έξοδο του τερματοφύλακα της ΓΕΒ οδηγώντας την μπάλα στα δίχτυα λίγα μέτρα πριν το κέντρο. Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα της ΓΕΒ προσπάθησε να μειώσει το εις βάρος της σκορ αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό σκορ 36-26.Το τέλος του αγώνα βρήκε αγκαλιά όλους τους παίκτες του ΑΕΡΩΠΟΥ πανηγυρίζοντας μπροστά στο κοινό. Επόμενος αγώνας είναι στο Δ.Α.Κ. ΕΔΕΣΣΑΣ με τον ΦΟΙΒΟ ΣΥΚΕΩΝ για το κύπελλο Ελλάδος την Τετάρτη 18:00.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΒΕΡΟΙΑΣ
Πεντάλεπτα: 4-2,7-5,13-7,16-8,16-9,18-11, (ημίχρ.) 22-12,25-15,27-16,31-18,34-23,36-26
Αερωπός Έδεσσας:(Πηλαλίδης): Δέλλιος, Αθανασίου, Μπαγγέας, Τζουβάρας Π.8, Πετρίδης 2, Γιόσμου 5, Βλάχος 2, Τζουβάρας Θ.3, Κράλλης4, Κυριακού 5, Βαφείδης, Martinovic 4, Αρβανιτίδης, Μούσιος 1, Πουρδάνης, Χατζηγεωργίου 2.
Καλλιθέα Βέροιας: (Τούτζης):Τσικίνας Γ., Τσικίνας Δ., Τσιρογιάννης 2, Πρωτογέρης 4, Γιούλης 7, Παντελίδης 5, Βόλκος, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Γιακουμόπουλος 1, Μαυρίδης, Καραπείδης 2, Μάρτος.
Διαιτητές:Νάσκος-Χαρίτσος