Δευτέρα 3 Ιουνίου 2013

«Ζορίστηκε» αλλά... σκούπισε στη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός

Και πάει τελικό

(Φωτογραφία:  Intime )
Ο Παναθηναϊκός «ζορίστηκε» αλλά τελικά «σκούπισε» στη Νέα Σμύρνη. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 64-62 του Πανιωνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και προκρίθηκε με 3-0 νίκες στους τελικούς της Α1 μπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει για 8η διαδοχική χρονιά και 13η συνολικά τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας. Ο Πανιώνιο θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον ΑΓΟΡ για τις θέσεις 3-4 (6/6, 1ος αγώνας).
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ράμελ Κάρι με 13 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Αθηναίου επίσης με 13. Οι «κυανέρυθροι» που ήταν στο -10 (52-62) περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη κατάφεραν με μπροστάρη τον Παππά (9 πόντους, όλους στην 4η περίοδο) να μειώσουν στο καλάθι, 62-64, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Γιάνκοβιτς δεν ευστόχησε στο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή.
Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στον παρκέ και με δυνατή άμυνα, αιφνιδιασμούς και τον Αθηναίου να εκτελεί από τα 6.75 (10π. με 2/2 τρίποντα) κατάφερε να προηγηθεί με 16-9 στο 8'. Ωστόσο, η είσοδος του Σχορτσανίτη βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μαζέψει τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο στο -5 (18-13). Δύο «κολλητά» τρίποντα από τον Μπράμος με το... καλημέρα της 2ης περιόδου χάρισαν στους «πράσινους» το προβάδισμα με 20-24 στο 13', ενώ με έλεγχο των ριμπάουντ οι κυπελλούχοι Ελλάδας διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 17'.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο Σφαιρόπουλος πέρασε το παιχνίδι μέσα στο αντίπαλο καλάθι με τον Μπρόγρη να κερδίζει μάχες, τη στιγμή που ο Μπατής εκτελούσαν από τα 6.75 για να έρθει η ισοφάριση (29-29). Οι «κυανέρυθροι» ανέκτησαν το προβάδισμα συνεχίζοντας τα καλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια, αλλά ο Κάρι με 5 διαδοχικούς πόντους (1 τριπ.) οδήγησε τους «πράσινους» στα αποδυτήρια στο +1 (35-36).
Με τους Λάσμε και Κάρι οδηγούς στην επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 25' με +11 πόντους (37-48), δείχοντας να ελέγχει πλέον το παιχνίδι, αλλά Μπατής, Γιάνκοβιτς και Κις κράτησαν τον Πανιώνιο σε απειλητική θέση (45-52). Στον επίλογο του αγώνα ο Διαμαντίδης έγραψε από τα 6.75 το 52-62 στο 36' και εκεί που άπαντες περίμεναν μία άνετη νίκη του Παναθηναϊκού, ο Παππάς αφυπνίστηκε και με 9 διαδοχικούς πόντους του (2 τριπ.) μείωσε σε 62-64, χωρίς όμως η ομάδα του να πετύχει την ανατροπή, καθώς στην εκπνοή ο Γιάνκοβιτς δεν είχε την ίδια ευστοχία από τα 6.75.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-36, 45-52, 62-64
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Αναστόπουλος, Μπήτης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 7, Πέιν, Αθηναίου 13 (3), Κις 8 (2), Μίλμπουρν, Αθανασούλας, Μπατής 10 (2), Γιάνκοβιτς 9 (2), Καββαδάς, Παππάς 9 (2), Μπούκερ 6.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 8, Μπράμος 9 (3), Κάρι 13 (1), Ματσιούλις 2, Ούκιτς 4, Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ, Γκουίν 3 (1), Ξανθόπουλος 4.